Klíčové setkání
Ondřeje jsem poznal loni na podzim. Působil jako příjemný týpek, trochu tajemný. Při našich rozhovorech se občas zmínil o jakýchsi esenciálních olejích. Bylo vidět, že je z nich nadšený. Což jsem popravdě nechápal. Říkal jsem si: “Fajn, jsou tu nějaké voňavé rostlinné olejíčky. Pro ezoteriky a maséry možná super, ale nic pro mě.”
Za několik týdnů jsem v čajovně U Džoudyho pořádal úvodní setkání nově vznikající byznysové skupiny. V rámci ní jsme se měli s několika dalšími lidmi pravidelně setkávat a posouvat dál svoje podnikatelské záměry.
Ten večer nakonec kromě mě dorazil jediný člověk – Ondřej. Vlastně si už vůbec nepamatuju, co jsme tehdy probírali. Vím jenom, že v jednu chvíli Ondra vyndal z kapsy malou lahvičku. Že prý tady má s sebou takovou směs olejů a jestli si nechci čichnout.
Přivoněl jsem si. Bylo to zvláštní. Hodně zvláštní. Moje čichové buňky se marně snažily chytit něčeho známého. Cítil jsem skořici a i něco dalšího povědomého. Ale jako celek jsem to nebyl schopnej nikam zařadit.
Chystal jsem se mu lahvičku se zdvořilým poděkováním vrátit. Ale něco ve mně najednou secvaklo a musel jsem si přičichnout ještě jednou. A byl jsem lapen. Došlo mi, že i když jsem nikdy nic podobného necítil, tak je to boží. A že to taky chci.
Ondra pak ještě chvíli vyprávěl. Že prý jde o směs Thieves (Zloději), kterou podle legendy používali v 15. století ve Francii během morové epidemie čtyři zlodějíčci. Při okrádání umírajících se potírali tímto olejem a díky tomu nákazu sami nechytli. Byli ale chyceni a pod slibem mírnějšího trestu (což asi tehdy znamenalo bezbolestnou popravu) vyzradili tajné složení oleje. Po mnoha letech Gary Young, zakladatel současné společnosti Young Living, k dávné receptuře získal přístup, a díky němu se tenhle jedinečný olej dostal do celého světa.
Rok se s rokem sešel
Uběhl víc než rok a já mám doma přes 50 různých esenciálních olejů. Desítky dalších jsem si vyzkoušel u přátel. Zamiloval jsem si je a staly se mojí součástí.
Co na nich vlastně považuju za tak skvělého? Tak především mají mnoho zajímavých účinků na fyzický a duševní stav člověka. Jsem toho názoru, že nejléčivější látky jsou ty přírodní, rostlinné. A oleje jdou až k jádru, k esenci rostlin, jsou to jejich duše. O jejich účincích toho bylo popsáno mnoho, je o tom celé odvětví aromaterapie.
Je tady i další přínos – díky olejům líp chápu svoje vztahy s lidmi. Young Living totiž svoje produkty šíří mezi lidi pomocí síťovýho marketingu, kde základem úspěchu je naučit se, jak šířit něco, co mám rád, a z čeho mám potenciálně zisk. Zjistil jsem, že v mém případě funguje jediná cesta – ta postupná, nenásilná a autentická.
Chtěl bych, aby do tajemství olejů pronikli i lidé v mém okolí. A jdu na to cestou sobě vlastní – skrze kreativitu, inspiraci a sdílení radosti a vlastních zkušeností.
Představuju vám tedy žebříček mých nejoblíbenějších 50 olejů. Snad se vám bude líbit.
Důležitá upozornění a poznámky k dalšímu textu
- Žádná část textu neslouží jako zdravotní tvrzení nebo doporučení. Veškeré používání esenciálních olejů provádí každý na vlastní zodpovědnost. Zámerně neuvádím přínosy, které nemám sám ozkoušené. Existuje však mnoho literatury o aromaterapii, ve které se dají najít doporučené oleje snad pro každý myslitelný problém.
- Zkušenosti se týkají výhradně produktů společnosti Young Living, jejíž esenciální oleje terapeutické kvality jsou 100% čisté a které si získaly mojí důvěru.
- Názvy olejů budu psát s velkým písmenem na začátku (např. Pomeranč, Endoflex).
- V případě, že o nějaký olej budete mít zájem, napište mi – můžu vám nakapat pár kapek jako vzorek, přiobjednat vám oleje do své objednávky, anebo vám zpřístupnit plošně slevu 24% a budete si moct oleje objednávat sami.
- Pokud vás oleje zajímají, ale např. nevíte, jaký si vybrat, anebo chcete ještě víc informací, můžeme se dohodnout na očichávce naživo a popovídat si o nich. Možno udělat i pro větší skupinu lidí.
Žebříček: 50. až 41. místo
50. Mastrante
- Složení:
Jednodruhový - Cena:
Není v prodeji - Vlastnosti:
Zvláštní vůně, zemitá a trochu kořenitá, připomíná shnilá jablka 🙂
Příběh:
Nedělám to rád, ale nějaký olej na tom nechvalném 50. místě musel skončit. A v tomhle případě jsem měl jasno. Nechápejte mě špatně, všechny svoje oleje mám rád. Ale holt když něco voní jako shnilá jablka, budete si k tomu chvíli hledat cestu.
Mastrante je součástí exotické sady pěti olejů, kterou jsem získal zadarmo na otevírací konferenci YL z ČR. Píšou, že je uzemňující a prý se používá i jako kosmetika. Ale to jsem nezkoušel – i vzhledem k tomu, že se tenhle olej nedá u nás koupit, šetřím si ho jako raritku na speciální příležitosti, případně pokud chci někoho odehnat. 🙂
Asi ještě musím něco o životě a přírodě pochopit, než mi tenhle olej začne vonět.
49. Orange (Pomeranč)
- Složení:
Jednodruhový - Cena:
Cca 400,- Kč (15 ml) - Vlastnosti:
Citrus, osvěžující, podporuje detox, mají ho rády děti
Příběh:
Citrusové oleje se vyrábění lisováním z kůry a patří mezi cenově nejdostupnější.
Ten pomerančový jsem dostal jako dárek od firmy. Občas si ho kápnu do vody. Má osvěžující vůni, která mi pozvedá náladu a vrací mě v čase – připomíná mi totiž pomerančové bonbóny Bon Pari. Ach, kde jsou ty bonbónové doby?
Jinak já ho moc nepoužívám, ale schovávám si ho pro moji neteř, která ho miluje. Když za mnou přijde, že chce očichat olejíčky, tak pomeranč je vždy druhý v pořadí, hned po citronu. 🙂
Děti obecně mají oleje z citrusů rády. Jsou to jedny z nejbezpečnějších olejů. Pouze se s nimi nedoporučuje chodit na sluníčko, protože pak může být kůže citlivá na světlo.
A ještě jedna věc – věděl jsem už o Citronu (ke kterému se dostaneme pozdějc v naší hitparádě), že rozpouští petrochemikálie (plasty). Když kápnete kapku Citronu na polystyren, za chvíli v něm máte díru. Ukázalo se, že Pomeranč funguje taky. Podívejte se na fotky se srovnáním tří citrusů. Mají všechny podobný efekt, docela síla.
I z tohohle důvodu není dobré uchovávat esenciální oleje, a zvláště citrusy, v plastových nádobách. Vždy používejte sklo.
Jestli výše uvedený experiment poukazuje na to, že esenciální oleje by mohly pomoci rozpustit petrochemikálie i v lidském těle, je otázka na zamyšlení. 🙂
48. Lady Sclareol
- Složení:
Geranium (Muškát), Coriander (Koriandr), Vetiver, Orange (Pomeranč), Clary Sage (Šalvěj muškátová), Bergamot, Ylang Ylang , Sandalwood (Santalové dřevo), Spanish Sage (Šalvěj levandulolistá), Jasmine (Jasmín), Idaho Blue Spruce (Smrk pichlavý), Spearmint (Máta klasnatá), Hinoki - Cena:
Cca 1900,- Kč (15 ml) - Vlastnosti:
Dámský, jemný, relaxační
Příběh:
Typický ženský olej, taková jemnější varianta oleje Joy.
I tenhle olej jsem dostal jako dárek. Dá se použít jako parfém, ale to jsem přeci jenom zatím nezkoušel. Přiznám se, že se trochu stydím vonět jako žena. Ale už jsem ho vícekrát použil před spaním a do koupele kvůli relaxaci – na to funguje moc dobře.
Obsahuje mimo jiné Jasmín a Ylang ylang, takové ženské láskyplné olejíčky. Je tam taky Pomeranč, který bych tady nečekal…ale jako směs to prostě funguje. Nevím, jak to ten Gary dělá, ale jeho směsi jsou fakt nádherně vyvážené. Prý mu složení olejů často chodí ve snu, takže pak si to jenom ráno zapíše. No jo, to se mu to pracuje. 🙂
47. Thyme (Tymián)
- Složení:
Jednodruhový - Cena:
Cca 1300,- Kč (15 ml) - Vlastnosti:
Silný, na vaření, zahřívací
Příběh:
Tymián neboli mateřídouška. Kuchaři a kuchařky asi vědí, o co jde. Já jsem si ho pořídil kvůli hlavně kvůli zahřívacím schopnostem a proto, že je součástí sady olejů určené pro speciální druh olejové masáže, tzv. Raindrop techniky. Při této masáži na vás nakapou nějakých 70–100 kapek různých esenciálních olejů, takže si dokážete představit, co je to za sílu.
Když už jsme u těch masáží – v poslední době v sobě začínám objevovat schopnost dělat masáže a používání (léčivých?) doteků. Je to zatím hodně v plenkách, ale říkám si, že asi nastane doba, kdy to budu víc nabízet lidem. Tenhle text je první místo, kde se o tom zmiňuju, záměrně zatím takhle nepříliš viditelně. Pokud si někdo ze čtenářů bude chtít vyzkoušet olejovou masáž, ať mi napíše a domluvíme se. Namícháme oleje podle osobní preference.
Ale teď zpátky k Tymiánu. Tenhle olej je dost ostrej. Když ho použijete k dochucení jídla, tak hodně opatrně s ním – i jedna kapka do misky je až moc (používá se např. jenom namočené párátko).
Moje nejsilnější zkušenost je, když jsem si ho experimentálně kápl na hrudník jednou před spaním. Celou noc jsem se pak probouzel, protože jsem pořád cítil tu sílu. Do rána to vůbec nevyčichlo, radši jsem vyměnil pyžamo.
46. Spearmint (Máta klasnatá)
- Složení:
Jednodruhový - Cena:
Cca 400,- Kč (5 ml) - Vlastnosti:
Žvýkačková, osvěžující, povzbuzující
Příběh:
Žvýkačky. To je to první, co si asi každý vybaví při přičichnutí. Já v tom asi nikdy nic jinýho cítit nebudu. 🙂
Má podobné účinky jako Peppermint, který se dělá z máty peprné. Tzn. mohl by někomu ukápnout do pití pro osvěžení, dá se s ním zchladit, povzbudit.
Já používám spíš ten Peppermint, ale Spearmint mám v arzenálu a občas si ho kápnu. Teď mě napadlo, že musím vyzkoušet koupel s tímhle olejem, to bude super.
45. Cypress (Cypřiš)
- Složení:
Jednodruhový - Cena:
Cca 750,- Kč (15 ml) - Vlastnosti:
Jehličnan, mužský, uzemňující, podpora dýchání
Příběh:
První jehličnan v žebříčku. Když k němu teď čichám, tak ještě váhám, jestli ho nedat výš. Je moc příjemnej. Jenže to je prostě problém – já mám ty oleje rád všechny (i Mastrante beru na milost :o)) a nějak je poskládat musím. Prostě Cypřiš 45. místo a basta.
Jako ostatní jehličnany i Cypřiš uzemňuje a patří mezi mužské oleje. Dává se často například na chodidla, nebo se jím pokape páteř. Mohli byste zkusit se jím pomazat na hrudník jako pomoc při dýchání anebo na unavené svaly.
Dal by se taky použít jako přísada do parfému. Chystám se časem vymyslet si vlastní parfém a i o tomhle oleji uvažuju.
44. Lemongrass (Citrónová tráva)
- Složení:
Jednodruhový - Cena:
Cca 400,- Kč (15 ml) - Vlastnosti:
Osvěžující, povzbuzující, vůně podobná citrusům
Příběh:
Citronová tráva připomíná – překvapivě – svou vůní citron. Je hodně výrazná a poznáte ji bezpečně v jakékoliv směsi, ve které se nachází.
Pořídil jsem si ji kvůli mým natrženým vazům v koleni. Přečetl jsem si v moudrých knihách, že je to na tyhlety případy dobrý nápad. Vazy mám už snad (ťuk ťuk) zahojený. Nakolik za to můžu vděčit tomuhle oleji, těžko říct. Ale tak člověk má dělat to, čemu věří, a já v ten olej víru mám.
Pokud je mi těžko od žaludku, tak mi občas olej kápne do vody. Mohl by taky pomoci při unavených svalech.
Znova však upozorňuju, že žádné z uvedených použití neslouží jako doporučení. Každý by měl s oleji zacházet obezřetně, ideálně osobně zkonzultovat s někým, kdo se v olejích vyzná.
43. Jade Lemon (Nefritový citron)
- Složení:
Jednodruhový - Cena:
Není v prodeji - Vlastnosti:
Citrus, exotický, osvěžující, podporuje detox
Příběh:
Jade Lemon byl – podobně jako Mastrane – součástí exotické sady pěti olejů, kterou jsem dostal za odměnu. Ovoce pochází z Číny a Taiwanu, a má ještě kyselejší vůni než Citron. Účinky má podobné – zvedne náladu, osvěží. Já osobně se nebojím si ho přidat do sklenice vody.
Podobně jako další citrusové oleje taky rozpouští petrochemikálie, viz pokus s polystyrénem u Pomeranče.
42. Endoflex
- Složení:
Spearmint (Máta klasnatá), Sage (Šalvěj lékařská), Geranium (Muškát), Myrtle (Myrta), Nutmeg (Muškátový oříšek), German chamomile (Heřmánek pravý), Základ ze sezamového oleje - Cena:
Cca 1050,- Kč (5 ml) - Vlastnosti:
Jemný, přátelský
Příběh:
Tenhle olej je pro mě asi vůbec nejmíň nápadný ze všech. Nevzpomenu si na něj, co je týden dlouhej. Ale pak když se k němu dostanu, vždycky mě potěší.
Má takovou dětskou, trochu žvýkačkovou vůni (však je v něm taky Spearmint). A i další složky – např. Heřmánek, Šalvěj lékařská, Myrta – působí jemně a příjemně. Je to prostě takovej “hodnej olej”. 🙂
41. Eucalyptus Globulus (Eukalyptus kulatoplodý)
- Složení:
Jednodruhový - Cena:
Cca 550,- Kč (15 ml) - Vlastnosti:
Chladivý, osvěžující, protáhne dutiny
Příběh:
Jeden ze dvou druhů eukalyptových olejů, které mám doma. Eukalyptové oleje jsou asi jedny z nejznámějších, a tenhle má přesně takovou vůni, jakou byste čekali.
Miluju používání tohohle oleje v zimě na dýchací cesty. Inhaluju ho, dávám si ho do vany. Potřu si s ním hrudník, šálu a kapesník, když jdu ráno běhat.
Závěr
Tak, a máme za sebou deset olejů, které uzavírají padesátku našeho žebříčku. Příště zvedáme laťku, můžete těšit na 40. až 31. místo.
Martin
Leave A Comment